ПАМ'ЯТНІ ПОДІЇ ТА ЗНАМЕННІ ДАТИ
15 січня 2022 р. – 400 років від дня народження
Жана Батиста Мольєра
(1622–1673).
«У тебе муза недарма
Говорить правду жартома,
Для всіх людей благословенна.
І мова в тебе вся жива,
Але твої влучні слова –
Це справжня проповідь учена»
(«Н. Буало «Станси»)
Ім'я французького письменника, драматурга і актора Жана Батиста Мольєра – одне із самих яскравих в переліку геніїв світової літератури. Французький комедіограф XVII століття, творець класичної комедії, за професією актор і директор театру, більш відомого як трупа Мольєра вважав, що завдання комедії полягає в тому щоб бичувати пороки. 15 січня 2002 року культурна світова громадськість відзначатиме 400 років від дня його народження.
Мольєр прийшов у літературу за часів утвердження королівської влади Людовіка XIV. Найпишніший і найрозкішніший королівський двір у Франції привертав до себе увагу всієї Європи XVII століття. Під владою єдиного монарха країна зробила крок у нову економічну і політичну епоху, водночас був зроблений новий крок й у мистецтві – до класицизму, з його чіткими законами і зваженою гармонійністю. Король Людовік XIV чекав від класицистів прославлення себе як «короля-сонця». Втім, незважаючи на безліч похвальних творів на честь нього, справжнім володарем епохи став Мольєр – великий король комедії. З ним рахувався не тільки монарх, але й церква, і буржуазія, і аристократи. Його не любили у верхах, проте його не можна було не помічати, бо він панував над думками й почуттями тих, хто сидів у партері й на гальорці.
10 фактів з життя та творчості Мольера
1. Справжнє прізвище Жан-Батиста Мольєра — Жан-Батист Поклен, але воно йому не подобалося, тому він і винайшов собі цей псевдонім.
2. Жан-Батист Поклен народивсяся 13 січня 1622 (15 січня його хрестили) у Парижі в родині, придворних шпалерників-драпірувальників.
3. Батько Мольєра бажав, щоб син пішов по його стопах а також намагався віддати його на навчання професії адвоката, але Мольєр цього так відчайдушно чинив опір, чим все-таки домігся свого, і став вчитися на актора.
4. 30 червня 1643 Жан-Батист спільно з Маделін Бежар заснував «Блискучий театр». Всі, хто входили до його складу, назвали себе «Діти в Сім’ї». Новостворений театр проіснував два роки, після чого збанкрутував. У підсумку Мольєр на якийсь час пробув у в’язниці за борги театру.
5. З 1650 року Мольєр обійняв посаду голови трупи герцога Д'Епернона — Шарля Дюфрена. Перша творчість Мольєра являла собою з дебільше короткі п’єси, які він сам писав для свого театру, тому що акторам не вистачало репертуару.Так роки театрального навчання Мольєра стали роками і його авторського навчання.
6.Будучи визнаним комедіографом, Мольєр і сам багато грав на театральній сцені, причому якщо у власних п’єсах він зазвичай грав комічні ролі, то в чужих він нерідко грав трагічних героїв.
7. В біографії Жана-Батиста Мольера можна знайти факты, про те, що в нього було більше ворогів, ніж прихільників. Будучи придворним комедіографом, Мольеру довелося зустрітися с театральними заборонами и цензурними обмеженнями.
8. Король Людовик XIV благоволив Мольеру, і навіть погодився бути хрещеним батьком його першого сина. Хлопчика назвали Людовиком.
9. На 1664-1670 роки припадає час найвищого розквіту творчості великого драматурга. В цей час він створює свої кращі комедії «Тартюф», «Дон Жуан», «Скупий», «Мізантроп», «Міщанин у дворянстві» і безліч цікавих образів – міщани, скряги, кмітливі слуги, сміливі й авантюрні закохані.
10. Останнім твором стала комедія Мольєра «Уявний хворий», написана ним, коли він сам вже був невиліковно хворий. Під час вистави, Мольєр, що грав в четверте у ній одну з головних ролей, відчув себе погано прямо на сцені. Через кілька годин після цього великий комедіограф помер.
11. Геніальнішого драматурга Франції поховали ніччю, без обрядім, за огорожою цвінтера, де ховали самогубників.
12. 5 комедій Мольєра переклав українською мовою Володимир Самійленко (серед них особливо вирізняється переклад «Тартюфа», 1901 рік).
13. Безліч п’єс Жана-Батіста Мольєра і донині ставляться в театрах по всьому світу.
14. Ім’я великого комедіографа носить один з кратерів на планеті Меркурій.
15. У Франції заснована літературна премія імені Мольєра.
Лише 25 фраз з кращих відомих висловів Мольєра.
таке, чого жоден вчений пояснити не в змозі. 2 .
життя. ( Ми повинні усвідомлювати, що як особистості у нас є тільки один шанс жити так, як ми хочемо.)
Для нього життя без любові була безглуздою, у що багато хто з нас вірять і сьогодні. 5. (Коли ми любимо людину, нам ніколи не захочеться розлучатися з ним, тому що любов - це почуття, яке завжди робить наше життя неможливою, поки ми не знаходимося поруч з коханою людиною.) 6. (Освіта має фантастичну силу, наділяючи нас основними моральними принципами. Якщо ми отримали освіту і у нас немає цих принципів, у нас не буде ніякого виправдання, щоб приховати свою дурість.) 7. 8. (Якими б фізично ми не були привабливі, ми, люди, ніколи не станемо по-справжньому красивими, якщо не будемо володіти розумним розумом.) |
9.
|